הכרה כנכה צהל

הכרה כנכה צהל

בקרב אנשי קבע חוק הנכים החדש מעורר עניין רב, זאת בשל שינויים רבים שהוכנסו בחוק והם משנים את הכללים לגבי הכרה כנכה צהל. החוק החדש נועד לענות על בעיות שנוצרו מהחוק הישן, אך מצד שני גם יוצר בעיות אחרות. אז מה קורה בעת מחלה בשירות הצבאי או חבלה על פי החוק החדש ומתי הנפגע מוכר כנכה צה“ל.

אנשי קבע חוק הנכים החדש

חוק הנכים החדש ידוע גם בתור חוק הנכים תגמולים ושיקום. החוק המקורי נחקק בשנת 1959 והוא הוחל על חיילים בסדיר, אנשי קבע ובעלי תפקידים נוספים בכוחות השיטור והביטחון. כמו למשל המשטרה, השב“ס, המוסד והשב“כ. מטרת החוק הייתה להסדיר את זכויותיהם של אלו אשר נפגעו במהלך שירותים הצבאי.

החוק קבע את הקריטריונים ל הכרה כנכה צהל, קביעת אחוזי נכות באמצעות וועדות, סוגי התגמולים וכל הנגזרת של הנושא וההליכים הקשורים אליו.

אנשי קבע חוק הנכים החדש

חוק הנכים תגמולים ושיקום

החל מ 24.4.17 נכנס לתוקפו חוק חדש המחליף את החוק הישן. כל תביעת פיצויים המוגשת לקצין התגמולים וארעה החל מתאריך כניסתו לתוקף של החוק – מתנהלת על פי החוק החדש. כמובן שבפועל הדברים הם אינם שחור ולבן – המחלות והפציעות לא בהכרח מצייתות לחוקים וישנם מצבים משפטיים מורכבים יותר. גם להם יש מענה. לצורך הדוגמה תביעת התגמולים יכולה להיות עבור החמרת מחלה שאירעה לאחר החלת החוק החדש, אך המחלה עצמה אובחנה עוד קודם. אם זה המקרה שלכם, פנו אל מומחה תביעות משרד הביטחון על מנת לבדוק מהן הזכויות המגיעות לכם.

השינויים ב חוק הנכים תגמולים ושיקום משפיעים בעיקר על אנשי הקבע. עד היום, לפי מתכונת החוק הישנה, כל משרתי זרועות הביטחון השונות, אשר נפגעו ”במהלך ועקב“ השירות הוכרו בתור נכי צה“ל. לגבי המשרתים בצבא הקבע הגדרת הזכות ל הכרה כנכה צהל הצטמצמה.

לאחר החלת החוק החדש, רק חבלה אשר נגרמה במהלך פעילות מבצעית או באירוע מיוחד וייחודי לשירות הצבאי, תוכר כנכות צה“ל. מכיוון שרבים מאנשי הקבע בכלל משרתים בתפקידים אדמיניסטרטיביים, הם עלולים להיפגע מתאונות המאופיינות כתאונות עבודה רגילות. ולכן מקרים רבים מטופלים כיום במסגרת הביטוח הלאומי ולא במסגרת משרד הביטחון.

השינוי חל גם על שוטרים, סוהרים, משמר הכנסת וכל שירות הביטחון. מעתה הם נאלצים להגיש תביעת תאונת עבודה לביטוח הלאומי.

חוק הנכים תגמולים ושיקום

הכרה כנכה צהל

ישנו הבדל גדול באופן הטיפול והשיקום של נכי צה“ל, לבין הטיפול בנכים במסגרת האזרחית. לזכותו של משרד הביטחון יאמר כי הוא מעניק מעטפת שירותים נרחבת הכוללת טיפולים רפואיים, שיקום ותגמולים אשר אינם ניתנים במסגרת הביטוח הלאומי. לכן מובן מדוע ישנה תרעומת בקרב משרתי הקבע.

בעקבות החלת החוק החדש, משרתי קבע יוכלו לקבל הכרה בתור נכי צה“ל רק במידה ויעמדו בתנאים הבאים:

חבלה בעת השירות

החוק הישן דרש להוכיח כי החבלה התרחשה בעת השירות, אך החוק החדש בוחן האם זוהי חבלת שירות. כלומר חבלה אשר נגרמה כתוצאה מפעילות מבצעית, אימון או אירוע בעל אופי, מהות ונסיבות ייחודיים לשירות הצבאי.

מחלה בשירות הצבאי

בעבר בעת מקרה של מחלה בשירות הצבאי, משרת הקבע נדרש רק להוכיח כי המחלה התרחשה או הוחמרה עקב השירות ובמהלכו. דרישה זו עדיין בתוקף, אך נוספו לה תנאים נוספים ויש להוכיח כי זו היא מחלת שירות. החוק קבע רשימה סגורה של מחלות ומצבים רפואיים המוגדרים כמחלת שירות: מחלה עקב חשיפה לחומר מסוכן, מחלה שנגרמה כתוצאה מחשיפה לקרינה מייננת או אינפרה אדומה, פגיעת רעש או מחלה שנגרמה כתוצאה מחשיפה למוצרי דם ונוזלי גוף במהלך טיפול בתנאי שדה.

אם תנאים אלו מאפיינים את הפגיעה שלכם, פנו ל עורך דין מומחה לתביעות נגד משרד הביטחון. אם נפגעתם,אך אינכם נכנסים להגדרה של נכות צה“ל, עדיין מגיעים לכם פיצויים במסגרת אזרחית – כלומר באמצעות הגשת תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי.

הכרה כנכה צהל

עו“ד לתביעות משרד הביטחון

לגבי אנשי קבע חוק הנכים החדש (חוק הנכים תגמולים ושיקום) מביא איתו גם יתרונות וגם חסרונות. מצד אחד מצבים רבים שולחים אתכם לטיפול ושיקום במסגרות האזרחיות, אך החוק גם מעניק לכם אפשרות פעולה חדשה שלא ניתן היה לעשות כל פי החוק הישן, החוק החדש מאפשר לכם לתבוע את המדינה בתביעת נזיקין. כלומר גם אם אין הכרה כנכה צהל, עדיין תוכלו לתבוע את המדינה. תביעה שכזו יכולה להביא לסכום פיצוי מכובד, בהתאם לחומרת הפגיעה. אך יש לקחת בחשבון כי זהו הליך משפטי ממושך ויקר. יש לפנות ל עורך דין נכי צה”ל מומלץ.

כל מחלה בשירות הצבאי וכל חבלה היא מקרה מיוחד. אם אתם סובלים מפגיעה כלשהי, כזו שהתרחשה לאחר החלת החוק החדש או פגיעה שאובחנה עוד קודם, חשוב לפנות לעורך דין מומחה לתביעות משרד הביטחון. עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה ואת הזכויות המגיעות לכם. עורך דין העוסק בתחום של זכויות נכי צה“ל בקיא בכל החקיקה וההליכים, ביכולתו לתת לכם ייעוץ וייצוג בתביעות מול משרד הביטחון, ערעור לוועדה רפואית וכו’. חשוב לממש את זכויותיכם גם אם צריך להילחם עליהן.

מחלה בשירות הצבאי

ייצוג  הכרה כנכה צהל

משרד עורך דין רשלנות רפואית אילן בנימיני

עו”ד אילן בנימיני הבעלים של המשרד ידוע ביכולותיו לנהל תיקים רגישים ומורכבים שלא פעם הופיעו באמצעי התקשורת. עורך דין אילן בנימיני בעל ידע וניסיון רב בתחום החקירות והחקירות הרפואיות.

או
השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
עורך דין  הכרה כנכה צהל מומלץ

מאמרים

פתח צ'ט
1
שלום וברכה
אני כאן כדי לעזור
Call Now Button